השקת מפת העיר העתיקה ואירועי הקיץ ברובע היהודי בירושלים


סיור בירושלים מזמן תצפיות מרהיבות ושלל אטרקציות מעניינות. את הסיור שלנו התחלנו בשער ציון מול נוף מרשים ואוירה המרגשת אותי בכל ביקורי בירושלים.
אוירת הקדושה אף גורמת לדמעה קלה לרדת מעיני. אותו אדם המבוגר היושב בצד ומנגן בחליל, עגלת הביגלה וחנות המזכרות המדהימה מעלה בי זכרונות .
הצטיידתי בנעלי התעמלות נוחות, מצב רוח מעולה וצעדנו לכיוון משרדי החברה לפיתוח הרובע היהודי בתוך מבנה היסטורי הנקרא בית מחסה, לקבלת פנים.  ( סיור בלוגרים ועיתונאים ).


שער ציון
התחלנו את הסיור לכיוון מפגש עם שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, בשיתוף עם החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בראשות יו"ר הדירקטוריון מוטי רינקוב והמרכז למיפוי ישראל,להשקת מפה מפורטת ומתקדמת של הרובע היהודי.
המפה מפורטת ומתקדמת ותעזור לתיירים ולנו המטיילים בהכרת המקום,האטרקציות ברובע היהודי, תצפיות ברחבי העיר העתיקה ומסלולי הליכה ברובע היהודי.
לאוהבי סיפורים היסטוריים , הוטמעו במפה ברקודים אותם ניתן לסרוק באמצעות טלפונים חכמים ודרכם תוכלו לשמוע ולקרוע מידע רחב על האתרים בהם אתם מבקרים.שר הבינוי והשיכון, האלוף (במיל') יואב גלנט נאם והצהיר כי : "ירושלים היא הלב הפועם של עם ישראל וארץ ישראל. עם ישראל קיים מכל מקום בעולם תפילות לארץ ציון וירושלים, שבמרכזה עיר העתיקה, הרובע היהודי והר הבית. 

השקת מפת ירושלים

הסתיימה השקת המפה והתחלנו בצעדה לעבר אטרקציות ברובע היהודי. התחלנו את הסיור בתמונה קבוצתית מדהימה וחזרנו 1500 שנה אחורה - Live The Bible - ( רחוב חב"ד 58 ,הרובע היהודי ). הצטרפנו לרגע תנכ"י עם תלבושות מרהיבות ובעל שהפך להיות בין רגע לכהן הגדול, ירדנו מול הקיר המעוטר בדמויות היסטוריות ולא הפסקנו כמו ילדים קטנים להתרגש, להצטלם ולהינות מהחוויה. 
במקום עצמו עשרות תלבושות, אביזרים נלווים. כל אחד בחר לעצמו תלבושת בעזרת הנציג של המקום וירדנו להצטלם צמוד לציור תנכי מיוחד. במקום עצמו רקעים וטכנולוגיה מתקדמת וניתן לבחור רקע לצילום עם תאורה מיוחדת.
קשה לא להתלהב מהתמונה ומהמיוחדות המתלווה אליה . משפחות עם ילדים מגיעים ויוצאים עם מזכרת מדהימה במחיר עממי ביותר.
הנקודה הבאה בסיור גיבורים בדרך אליך- היתה מיזם חדש שנפתח עם טכנולוגיה המאפשרת לחוות את סיפורי התנ"ך. התחלנו במענה על שאלות מאתגרות שהפכו להיות תחרות סמויה בין כל המשתתפים. עברנו למשקפי מציאות מדומה אקטיבית (vive-vr ) בה נפגשנו עם גיבורים מהתנ"ך הקמים לתחיה . במתחם יפעלו מגוון משחקי מציאות מדומה, מונופול טאבלט אינטרקטיבי, משחק טריוויה ואפילו משחקי תנך לקטנטנים.
חוויה מקסימה לכל המשפחה, מאתגרת ומציפה אותנו בידע שלרוב קיים בתוכנו.


לאחר הפסקה קלילה המשכנו דרכנו לעבר הבית כנסת של העדה הקראית - מרכז למורשת בני המקרא. צפינו בסרט קצר ולמדנו מעט על הקהילה הקראית . הצצנו על בית הכנסת הפעיל והעתיק בעולם. וטיילנו בין 3 מפלסים בהם מוזיאון קטן ומעניין על תולדות העדה הקראית.
בית כנסת זה הוא העתיק ביותר בירושליים . ביהדות הקראית נחשב בית כנסת למקדש ולכן לא מותרת כניסה לכל אדם.

הקראים מקפידים על חוקי ההלכה היהודית אך אינם מקבלים את ההלכה שנפסקה במשנה ובתלמוד ע"י חז"ל- הם טוענים שהם פוסקים הלכה על סמך התורה שבע"פ בלבד, ולכן פיתחו שיטות משלהם לפירוש התורה.לאחר סיור מרשים במיוחד במוזיאון יצאנו לדרכנו לעבר בית כנסת החורבה. מזג האויר החל להתקרר , החשיכה הציגה בפנינו סמטאות מוארות ואוירת ירושלים החלה להתעצם . הנוף המואר גרם לי להביט לצדדים ולהרגיש את הקדושה והיופי בעיר הקודש .
אותה אחת שחששה ללכת לצעוד בעקבות מחלה כרונית כואבת במיוחד מצאתי את עצמי הולכת ואף נהנת. שוכחת מהכל ומתמזגת עם הנוף המרשים .


בית כנסת החורבה מציג בפנינו סיור מדהים בין כתלי בית הכנסת, תצפית מרהיבה על כל ירושלים ממרומי כיפת בית הכנסת.
ניתן להכנס אל רחבת הקרדו, דרך הקשת הביזנטית. להנות מרחבת הרובע היהודי וממנורת הזהב המדהימה.
עצרנו לארוחת ערב קלילה המשלבת את מאכלי ירושלים, ביגלה עם זעטר , לבנה ושלל מטעמים שהשתלבו עם האוירה ברקע. עלינו לתצפית מרהיבה ועוצרת נשימה.
ניתן לקבל במקום מסבירונים במספר שפות ולהנות מההיצע שיש.
הסיור הסתיים , הזמן נגמר והמשכנו לכיוון פסטיבל האור שנערך באותם ימים. אלפי אנשים שהגיעו לעיר העתיקה מכל רחבי הארץ, תיירים , תושבי המקום השתתפו ונהנו מהמיצגים המדהימים . 

מופעי לייזר מרהיבים, קירות עוטרו בשלל צבעים , מתקנים מדהימים לילדים באורות , אוירה מדהימה ומיוחדת ובהחלט מסיבה שגרמה לעליה גדולה .
הטיול הסתיים בהנאה גדולה, אכן הרובע היהודי מציג שלל אטרקציות מעניינות, מרתקות ומאתגרות.
כעת החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים, יזמה לרגל הקיץ ולקראת החגים את JTICKET - כרטיס משולב ומוזל של האטרקציות והאתרים השווים בעיר העתיקה.
מעניק לכם אפשרות לצאת לטיול מיוחד במינו במחיר משתלם במיוחד.ניתן לבחור חמש אטרקציות/פעילויות/אתרים מהרשימה המוצעת: הבית השרוף, בית הכנסת החורבה, ארבעת בתי הכנסת הספרדיים, מרכז מורשת הקראים, המגדל הישראלי ( חווית התנ"ך), טיילת החומות ( צפוני או דרומי ), הרובע הרודיאני, הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון, רכבת הכותל (צד אחד), חצר הישוב הישן, לחיות את התנ"ך, גיבורים בדרך אליך ( חוויית התנ"ך בקרדו), ארבעת בתי הכנסת הספרדים, קפה ומאפה, בית פלוגות הכותל, מרכז אריאל, מרכז מנחם בגין

מחירון :

כרטיס בודד עם חמישה אתרים לבחירה – 75 ₪
כרטיס משפחתי לזוג עם שני ילדים עם חמישה אתרים לבחירה - 155 ₪
כרטיס משפחתי מורחב לזוג עם שלשה ילדים ומעלה עם חמישה אתרים לבחירה – 225 ₪

המטרה הינה אחת ויחידה להקל על התייר והמשפחות המטיילות בבחירת האתרים והפעילויות ולהפחית בעלויות. את הכרטיסים ניתן לרכוש באתרי התיירות ברובע. הכרטיס ניתן למימוש במשך חודש, כאשר מימוש כל כניסה לאתר או כל פעילות אחרת הינה חד פעמית.


מידע נוסף על האטרקציות:

גיבורים בדרך אליך - חוויה רב חושית דרך משקפי מציאות מדומה
מיזם טכנולוגי חדש וחווייתי ברובע היהודי מביא את התנ"ך אל עבר שנת 2018, עם טכנולוגיה שמאפשרת למבקרים לחוות את סיפורי התנ"ך - להיות בתוך הבור עם יוסף ולהילחם בגוליית יחד עם דוד. חוויה ייחודית המשלבת פעילות אתגר משפחתית יחד עם מפגש מרתק עם גיבורי התנ"ך דרך טכנולוגיה חדשנית. באמצעות מציאות מדומה אקטיבית (vive-vr ) פוגש המשתתף גיבורים מהתנ"ך. הסיפורים התנ"כיים קמים לתחיה ומאתגרים את המשתתפים בחוויה רב חושית, מאתגרת ומהנה. מי שלא מרכיב את המשקפיים יוכל לראות על מסך גדול את מה שהמשתתף רואה דרך המשקפיים. במתחם יפעלו מגוון משחקי מציאות מדומה, מונופול טאבלט אינטרקטיבי, משחק טריוויה ואפילו משחקי תנך לקטנטנים.

פרויקט הפסיפסים ברחבת הקרדו -פתוח לקהל הרחב, הכניסה חופשית
לאחר שנה וחצי של עבודות אינטנסיביות, הסתיים פרויקט 'ירושלים של פסיפסים', המשחזר ומדמה את החנויות והשווקים שהיו בתקופה הביזנטית ברחבת הקרדו. האמן דודו הראל צייר תשע ציורי פסיפס של חנות בדים, חנות כלי זכוכית, חנות כלי חרס, חנות כלי מתכת, חנות כלי נגינה, חנות תכשיטים, חנות תבלינים, חנות פירות וירקות, חנות ממכר בעלי חיים, האופייניים לתקופה, שעוצבו בהשראת ממצאים ארכיאולוגיים. הקרדו הסגור יפה מתמיד.

בית הכנסת ורחבת החורבה
סיור עוצר נשימה בין כתלי בית כנסת החורבה המשופץ שמחביא מאחוריו היסטוריה שלמה, עם תצפית מרהיבה של 360 מעלות על כל ירושלים ממרומי כיפת בית הכנסת, וביקור בקומת הארכיאולוגיה של בית הכנסת. בנוסף יוכלו המבקרים להתרשם מהיציאה התת קרקעית החדשה אל רחבת הקרדו, דרך הקשת הביזנטית שנחשפת לקהל הרחב בימים אלה. בנוסף לבית הכנסת, ייהנו המבקרים ברחבת הרובע היהודי ממנורת הזהב הענקית שהועברה מהרחבה שמעל הכותל המערבי לרחבת החורבה בעקבות העבודות על מעלית הכותל. למבקרים בבית כנסת החורבה מוצעים 'מסבירונים' –חינמיים בשפות עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית וספרדית, וגם נוסח לילדים.

הבית השרוף:
הבית השרוף ביתם של משפחת קתרוס שהיתה אחת מ – 24 משפחות כהונה , בתקופת בית שני. במקום מיצג אור קולי מרהיב שמחזיר את המבקרים אחורה בזמן, יעביר למבקרים סיור בבית הכוהנים המפואר שמתחת לפני השטח, ויכניס אותם לתוך חיי המשפחה ולימים האחרונים שלפני נפילת בית המקדש השני.

הרובע ההרודיאני סיור מרגש בין בתי הפאר של אצולת ירושלים, בעיר העליונה של ימי הבית השני. בין כתלי הרובע יחשפו המבקרים לממצא מרתק ומיוחד במינו, ציור של מנורת הקודש שנמצא מצויר על אחד מקירות הרובע. כל שעה עגולה בין השעות 10:00-16:00 תועבר הדרכה על ידי מדריך של החברה לשיקום ופיתוח הרובע

מוזיאון חצר היישוב הישן
המבקרים במוזיאון ייחשפו בצורה נדירה וייחודית להווי החיים וסיפורם האישי של אנשי הישוב הישן במוזיאון שנמצא בבית עתיק בן 500 שנים. החפצים והרכוש המוצגים במוזיאון יספרו למבקרים את סיפורי הנישואין ולידה, השמחות והעצב, ההתמודדות היום-יומית עם קשיי החיים, ההסתפקות במועט והאמונה באלוהים.

בית פלוגות הכותל

80 שנה אחרי שנסגר על ידי הבריטים, בחול המועד פסח ייפתח לקהל הרחב בית פלוגת הכותל, מוזיאון חדש בלב הרובע היהודי, אשר מביא לראשונה את סיפורה של פלוגת הכותל, סיפור שכמעט ונשכח מהיסטוריית הישוב היהודי בארץ ישראל. בית פלוגת הכותל מביא את סיפורם של צעירים חברי תנועת בית"ר שהגנו על העיר העתיקה כתגובת נגד להגבלות שהטיל השלטון הבריטי על קיום יהודי בכותל. 

המוזיאון ממוקם בתוך הבית המקורי ששימש אותם למגורים. מיצג אור קולי, שאורכו כ-35 דקות, מביא את הסיפור באופן חווייתי תוך הבלטת מעשי הגבורה, הבחירה בחיים תחת סכנה מתמשכת, המאסרים, הברחת השופרות והעימותים היום יומיים עם האוכלוסייה הערבית והשלטון הבריטי.


הגן הארכיאולוגי- מרכז דוידסון:
צמוד לכותל המערבי שוכן לו הגן הארכיאולוגי-מרכז דוידסון האוצר בתוכו ממצאים מתקופת בית המקדש הראשון והשני: חומת העיר, המדרגות העולות לבית המקדש, הרחוב המקורי, חנויות, מקוואות ועוד. המבקרים במקום יוכלו ליהנות מסרטון על עולי הרגל והדרכות מידי שעה עגולה על ידי מדריך של החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי.

לחיות את התנ"ך Live The Bible -
אטרקציה חדשה וצבעונית ברובע היהודי המהווה מזכרת מיוחדת ובלתי נשכחת: נכנסים אל תוך העולם הקסום של תקופת התנ"ך והופכים לחלק מרכזי בסיפור באמצעות אביזרים, תלבושות, רקעים וטכנולוגיה מתקדמת. בוחרים רקע לצילום ולצלילי מוזיקה ותאורה מיוחדים, מקליקים והקסם מתחיל. 


רכבת הכותל
אטרקציה מרהיבה המהווה פתרון חוויתי למבקשים להגיע אל רחבת הכותל המערבי ונתקלים בבעיות נגישות שונות. מומלץ לעלות עם הרכבת מהכותל המערבי לשער יפו.

ארבעת בתי הכנסת הספרדים
מתחם ייחודי המורכב מארבעה בתי כנסת של העדה הספרדית בהם התקבצו תושבי הרובע ומגיניו בימים האחרונים לפני גירוש היהודים מהעיר העתיקה, המספר סיפורים ואגדות שנשזרו סביב בתי הכנסת.

מרכז למורשת בני המקרא- העדה הקראית
מרכז המורשת בנוי בשלושה מפלסים שמסביב לבית הכנסת הפעיל העתיק בעולם, הסיור מתחיל בצפייה בסרט קצר על הקהילה הקראית. במקום פועל מוזיאון קטן ומעניין על תולדות העדה הקראי.

מרכז מורשת מנחם בגין
שמו של מנחם בגין חקוק בתולדות העם היהודי כמפקד האצ"ל, כמנהיג האופוזיציה בכנסת וכראש ממשלת ישראל. המרכז מנציח לדורות את מורשתו של מנחם בגין כלוחם אמיץ, גאה וחסר מורא אשר פעל למען חירותו, עתידו ובטחונו של העם היהודי בארצו.

מרכז אריאל (יד בן צבי) לתקופת בית ראשון
חוזרים אחורה בזמן- לתקופה שלפני 3,000 שנה – בה יפגשו המבקרים עם סופרים, נביאים, מלכים וגם עם האנשים הפשוטים שעשו את ההיסטוריה, כדי לשלוח מכתבים ולחתום בטבעת המלך וכדי להכיר את הכתב העברי הקדום מימי בית המקדש הראשון!

מרתף השואה

מוזיאון השואה הראשון שהוקם בישראל. הימים בהם ניצולי שואה ששרדו את ימי מלחמת העצמאות מבקשים להנציח את יקיריהם. כך נבחר לו המקום גם בגלל שהיה סמוך אל חומות העיר העתיקה שהיוו מחסום ועליו חיילים ירדנים בדרך אל המקומות הקדושים לעם היהודית.

המגדל הישראלי
במרתף בניין בלב הרובע שמורים שרידיה של מערכת ביצורים קדומה. המערכת המרשימה "הכלואה" בתוך המרתף הקטן היא אחת מהעדויות המרשימות לגודלה וחסינותה של ירושלים בימי הבית הראשון. ניתן להזמין פעילות חינוכית למשפחות ולתלמידים.

החומה הרחבה
אחד המיזמים של המלך חזקיהו לביצור העיר ירושלים - היה בניית חומה אדירה סביב ירושלים. לאחר מלחמת ששת הימים נחשף קטע מהחומה ברובע היהודי. כך גם נפתרה אחת התעלומות שהיו ללא מענה עד לאותם ימים לגבי גודלה של ירושלים בתקופת הבית הראשון.

להזמנת כרטיסים מראש: 4987* או דרך אתר האינטרנט rova@jqc.org.il


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Adbox